
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 5 % |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Power Rating | 750 mW |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 100 mA |
| Dropout Voltage | 1.6 V |
| Min Input Voltage | 16.7 V |
| Output Current | 100 mA |
| Output Voltage | 15 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 750 mW |
| Accuracy | 5 % |
| Power Dissipation | 750 mW |
| Max Output Current | 100 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 5 mA |
| Max Input Voltage | 35 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | 15 V |
| Nominal Output Voltage | 15 V |
| Max Output Voltage | 15 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 51 dB |
| Output Voltage Accuracy | 5 % |
| Schedule B | 8542390000 |
| Load Regulation | 150 mV |
| Line Regulation | 250 mV |
Stock: 625
Distributors
pcbx
Unit Price$0.73866
Ext.Price$0.73866
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.73866 | $0.73866 |
| 10 | $0.53347 | $5.33470 |
| 25 | $0.42832 | $10.70800 |
| 50 | $0.41357 | $20.67850 |
| 100 | $0.39933 | $39.93300 |
| 300 | $0.38558 | $115.67400 |
| 500 | $0.37230 | $186.15000 |
| 1000 | $0.35948 | $359.48000 |
| 3000 | $0.34710 | $1041.30000 |
